Wojciech Młynarski - Studio Realizacji Myśli Twórczych

Przejdź do treści

Menu główne:

książki i płyty > tutaj mieszkam
Wojciech Młynarski to jedna z najwybitniejszych postaci piosenki poetyckiej i satyrycznej. Poeta, autor tekstów, librecista, satyryk, reżyser teatralny, felietonista, kompozytor.
Wiele z jego utworów weszło na stałe do kanonu polskiej piosenki.
Piosenki zachwycają do dziś niebanalnymi tekstami, często zmuszają do refleksji nad samym sobą i światem. Po jego dorobek sięga wielu młodych artystów adaptujących jego teksty do własnych pomysłów.
Z wykształcenia polonista. Wybitny tłumacz przybliżający nam twórczość m.in. Jacques’a Brela i Włodzimierza Wysockiego. Autor tekstów dla Ewy Bem, Maryli Rodowicz, Skaldów, Krystyny Prońko, Wiesława Gołasa. Pisał, występował i reżyserował w kabarecie studenckim Hybrydy w Warszawie. Przez dziesięć lat był współtwórcą sukcesów kabaretu Dudek, potem jego kierownikiem literackim. Od początku swojej kariery związany z Telewizją Polską. Współkierował Radiowym Studiem Piosenki. Jest autorem wielu musicali, oper, operetek, i przedstawień teatralnych i telewizyjnych, autorem przekładów piosenek z musicali: Kabaret, Jesus Christ Superstar i Chicago.
W 2008 roku ukazała się na polskim rynku muzycznym płyta „Pogadaj ze mną” z muzyką Włodzimierza Nahornego do wierszy Wojciecha Młynarskiego. Na płycie jako soliści wystąpili: Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom oraz gościnnie Kayah i Zbigniew Zamachowski. Płyta uzyskała status Złotej Płyty.

Wojciech Młynarski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na Festiwalu Opolskim. Decyzją Sekcji Muzyki Rozrywkowej Rady Akademii Fonograficznej został uhonorowany nagrodą Złotego Fryderyka za rok 2011 za całokształt dokonań artystycznych. Jest kawalerem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, laureatem Złotego Medalu Gloria Artis oraz Diamentowego Mikrofonu i Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego