Jest to projekt przywrócenia pamięci o kompozytorach: Leona Boruńskiego i Artura Golda.
Wartość ich kompozycji, choć mało znanych, nie odbiega od poziomu artystycznego światowych przebojów z tego samego okresu. Wiele z nich zostało nagranych dawno bo latach 30. XX wieku w dość archaicznej aranżacji i brzmieniu.
Wymagają one przypomnienia i odświeżenia, tak by stały się atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy, a także, by zachęcały młodych muzyków do wykonywania tych utworów na koncertach i w szkołach muzycznych.
Dlatego też projekt "Zapomniani Kompozytorzy Polscy" ma za zadanie wydobyć z tych piosenek ogromny potencjał muzyczny, pomijany jest tekst by skupić się na pięknie melodii, dobrej harmonii i dzisiejszym brzmieniu zespołu kameralnego np. istniejącego w każdej szkole muzycznej. Interpretacje we współczesnej stylistyce, ale z rzetelnym zachowaniem melodii przypomną młodym odbiorcom te cenne dla polskiej kultury kompozycje. Opracowanie utworów polega na wiernym przedstawieniu melodii głównej wykonywanej przez instrument solowy z akompaniamentem zespołu.
Przygotowany zapis nutowy PDF zawiera melodię i zapis odpowiedniej progresji funkcji harmonicznych. Taki system zapisu melodii i funkcji harmonicznych jest powszechnie stosowany na całym świecie w muzyce rozrywkowej i jazzowej.
Od wielu lat znani muzycy stosują ten zapis nutowy w praktyce wykonawczej, także pedagogicznej. Każdy nagrany utwór zawiera wiernie zaprezentowaną melodię oraz krótką improwizację wokół niej.
W realizacji nagrań wzięli udział doświadczeni muzycy i pedagodzy:
Bogdan Hołownia – fortepian
Ryszard Borowski – flet
Mark Waggoner – gitara
Piotr Rodowicz – kontrabas
Jeremiasz Henzel - realizacja nagrań
lipiec 2020, ZPSM im. Fr. Chopina, Warszawa
Projekt zrealizowano w ramach programu Kultura w Sieci - MKiDN