Leon Boruński - Zapomniani kompozytorzy polscy 01 - Studio Realizacji Myśli Twórczych

Przejdź do treści

Menu główne:

Leon Boruński
Ur. 22 października 1908 w Petersburgu, zginął w lipcu 1942 w Otwocku - polski pianista i kompozytor.
W 1918 przeniósł się wraz z rodziną do Łodzi. W tym samym roku rozpoczął naukę muzyki u Feliksa Rafała Halperna. W latach 1928–1932 studiował w Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 1929 występował w kawiarni Morskie Oko w duecie z Henrykiem Warsem w programie jazz na dwa fortepiany co było sensacją artystyczną tego roku. W 1932 wziął udział w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie dotarł do finału i otrzymał VII nagrodę.
W 1933 wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu, gdzie otrzymał dyplom półfinalisty. Przez wiele lat akompaniował Hance Ordonównie. W nowym duecie fortepianowym z Karolem Gimplem akompaniował wielu artystom w całej Polsce. Grywał także w popularnych teatrach: Cyrulik Warszawski, Morskie Oko, Qui Pro Quo, Stara Banda. Był także wspaniałym kompozytorem. Komponował utwory rozrywkowe, koncerty fortepianowe, pieśni na głos z fortepianem, miniatury  fortepianowe, i sonaty.
Dla warszawskich teatrów rewiowych pisał muzykę ilustracyjną, rozrywkową  i jazzową. Podczas II wojny światowej grał w orkiestrze Ady Rosnera z którą odbył tournee po ZSRR, na jesieni 1940 roku wrócił do Białegostoku a następnie do Warszawy. Grał w gettcie warszawskim w kawiarni „Pod 13tką” przy ulicy Leszno. W 1942 roku w wyniku choroby płuc znalazł się w szpitalu w Otwocku, gdzie pod koniec lata Niemcy wymordowali wszystkich pensjonariuszy likwidując cały szpital. Większość jego twórczości zaginęła w pożodze wojennej, jego znane piosenki :- A ja mam nogi - Adieu chérie  - Bo ja tak chcę - Było nas na świecie troje - Daj mi Boże bez uroku! - Jakieś małe nic - Kubek w kubek – Mała  diablica - Tego nie wolno wziąć do ręki
Opracowanie: Piotr Rodowicz
Polecane źródła:
Krzysztof Karpiński - Był Jazz – Wydawnictwo Literackie
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego