Chopin genius loci - Włodzimierz Nahorny Sextet - Studio Realizacji Myśli Twórczych

Przejdź do treści

Menu główne:

książki i płyty > chopin genius loci
    WŁODZIMIERZ NAHORNY SEXTET

    Włodzimierz Nahorny - fortepian
    Dorota Miśkiewicz - śpiew, skrzypce
    Henryk Gembalski - skrzypce
    Wojciech Staroniewicz - saksofon tenorowy oraz sopranowy
    Mariusz Bogdanowicz - kontrabas
    Piotr Biskupski - perkusja
Chopin Genius Loci

Chopin Genius Loci

Nahorny Sextet
ISBN978-83-931610-0-3
Dołączone 2 płyty stanowią integralną część książki

Ten produkt jest niedostępny.
42.00 zł Dodaj
Włodzimierz Nahorny połączył świat muzyki poważnej i jazzu  tworząc nową wartość wykraczającą poza znane powszechnie stereotypy. To  muzyka na wskroś współczesna, czerpiąca inspirację z wielu gatunków i  stylów.
W październiku 2010, nakładem wydawnictwa Confiteor,  ukazała się najnowsza płyta sekstetu CHOPIN GENIUS LOCI, z muzyką  Chopina Szymanowskiego i Maciejewskiego. Ponadto sextet nagrał płyty:  Nahorny-Szymanowski MITY, Nahorny-Chopin FANTAZJA POLSKA,  Nahorny-Karłowicz KONCERT. MITY i FANTAZJA POLSKA otrzymały nominację do  Fryderyków, kolejno w 1997 i 2000 roku a Włodzimierz Nahorny otrzymał  Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku 2000.
Projekt ten  spotkał się z dużym uznaniem zarówno recenzentów jak i publiczności.  Zespół koncertował w kraju i za granicą, w filharmoniach, klubach  jazzowych. Wszędzie spotyka się z wręcz żywiołowym przyjęciem. Do  najważniejszych należą występy na Jazz Jamboree 97, Shanghai Summer  Music Festival 2001 a także w Edynburgu, Rzymie, Moskwie, Sankt  Petersburgu, Kijowie, Sztokholmie, Frankfurcie, Budapeszcie i Pradze.
W  marcu 2003 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się premiera spektaklu  baletowego pt. „Fantazja Polska” z muzyką wykonywaną na żywo przez  Sextet.
W maju 2009 Włodzimierz Nahorny obronił pracę  doktorską pod tytułem Twórczość Fryderyka Chopina jako źródło inspiracji  w muzyce jazzowej.
Włodzimierz Nahorny, wśród polskich  jazzmanów twórca najbardziej słowiański i romantyczny, zdaje się być  wymarzoną osobą predysponowaną do stworzenia takiego przedsięwzięcia.  Oryginalne partie fortepianowe przeplatają się tu z przetworzeniami  tematów oraz z nowym materiałem napisanym przez W. Nahornego. Z tym  wszystkim integralnie związane są partie improwizowane przez samego  mistrza jak i przez zaproszonych przez niego muzyków. Mariusz  Bogdanowicz, Piotr Biskupski, Henryk Gembalski, Dorota Miśkiewicz i  Wojciech Staroniewicz to czołówka polskiej sceny jazzowej, artyści od  wielu lat związani z muzyką Włodzimierza Nahornego, doskonale czujący  jej specyfikę i piękno.
Zespół jest najdłużej istniejącym sextetem w historii polskiego jazzu.
Tytuł  Chopin Genius Loci podkreśla niepowtarzalny fenomen muzyki Fryderyka  Chopina, która jest artystycznym mianownikiem projektu.
        CD1          
   preludium e-moll op.28 nr 4 (F. Chopin)
   preludia: A-dur op.20 nr 7, c-moll op.28 nr 20 ( F. Chopin)
   fantazja na tematy polskie A-dur op. 13 (F. Chopin)
   fantazja na tematy polskie A-dur op.13 (F. Chopin)
   preludium h-moll op.28 nr 6 (F. Chopin)
   op.74 nr 1 (F. Chopin, sł. S. Witwicki, tłum. R. Swingler)
         CD2          
   mazurek nr 1 (W. Nahorny)
   mazurek a-moll op.68 nr 2 (F. Chopin)
   (R. Maciejewski)
   mazurki nr 12 i 14 (R. Maciejewski)
   mazurki: g-moll op.24 nr 1 (F. Chopin) nr 1 (R. Maciejewski)
   op.50 nr 1 (K. Szymanowski)
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego