Włodzimierz Nahorny - Studio Realizacji Myśli Twórczych

Przejdź do treści

Menu główne:

książki i płyty > tutaj mieszkam
Włodzimierz Nahorny to postać nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej. Przez krytyków nazwany "Chopinem jazzu”. Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem PWSM w Sopocie.
Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Jest kompozytorem  najsłynniejszej, powojennej, polskiej piosenki "Jej Portret". Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim teatrem Bim-Bom, z zespołem A. Trzaskowskiego, A. Kurylewicza, i wreszcie z "Breakoutami" w okresie ich największej popularności. Ostatnie lata to okres ogromnej aktywności; płyty: "Jej Portret", "Kolędy na cały rok", "Piosenki Lwowskie", "Nahorny-Szymanowski - Mity", "Nahorny-Chopin - Fantazja Polska", "Nahorny gra Karłowicza - Koncert", i "Śpiewnik Nahornego", ”Cicho, cicho pastuszkowie” „Chopin Genius Loci”  „Pogadaj ze mną” z tekstami Wojciecha Młynarskiego.
Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa.
W 2011 został Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Najnowsza płyta Trio Włodzimierza Nahornego - "Hope”.
Tytułowa Nadzieja smutnego serca inspirowana jest pieśnią Jana Kochanowskiego. Heroes to utwór napisany na rocznicę powstania warszawskiego. W naszej historii swe źródło mają również: Jews (powstanie w getcie warszawskim) oraz I'll Remember December (wprowadzenie stanu wojennego). Kurpie, z kolei, to opracowanie trzech melodii ludowych (Macie dziadku grosik, Jakem jechał tyś na ganku stojała, Mamo moja mamo). Kocham O'Keeffe pochodzi ze spektaklu teatralnego w reżyserii Krzysztofa Kolbergera.
Nagranie, miks i mastering - Studio Realizacji Myśli Twórczych 2013/2014
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego