"Słodycz śpiewania" - o wykonawcy piosenki "A ja to czułam" - Studio Realizacji Myśli Twórczych

Przejdź do treści

Menu główne:

książki i płyty > słodycz śpiewania
DANUTA BŁAŻEJCZYK
Jedna z najbardziej oryginalnych polskich piosenkarek, autorka tekstów, propagator kultury. Debiutowała w 1985 r. w Opolu piosenką "Taki cud i miód" i właśnie w 2015 roku, obchodziła jubileusz  XXX-lecia swojej pracy artystycznej.
Laureatka wielu festiwali krajowych i zagranicznych. Śpiewa muzykę rozrywkową i jazzową. Nagrała wiele płyt z muzyką polską i standardami światowym. Z wielkim powodzeniem występowała także na scenie teatralnej w przedstawieniach "Złe zachowanie", "Fame", "Nunsense" i "Moniuszkowo", a także w serialu "Lokatorzy". Współpracowała z wieloma polskimi muzykami jazzowymi, między innymi z Andrzejem Jagodzińskim, Pawełem Perlińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Henrykiem i Robertem Majewskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Andrzejem Łukasikiem i orkiestrami: "Big Warsaw Band" , "Alex Band", "Zbigniew Górny Orchestra". Brała udział w polskich inscenizacjach trzech musicali; "Ain't Misbehavin", "Nunsense" w Teatrze na Woli oraz "FAME"/Sława/, którego premiera odbyła się 18 X 1999 r. w Teatrze Powszechnym w Radomiu, a w Warszawie 28 XI 1997 r. w Teatrze "Komedia". Nadal jest aktywna, występuje, śpiewa i nagrywa. Ma wspaniały kontakt z publicznością, dzięki czemu na długo pozostaje w ich sercach.
W 2011 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Danuta Błażejczyk otrzymała Srebrny Medal Gloria Artis - Zasłużonym dla Kultury Narodowej. Jest założycielką i Prezesem FUNDACJI APETYT NA KULTURĘ. Fundacja ta opiekuje się uzdolnioną artystycznie młodzieżą oraz realizuje wyjątkowe i ambitne wydarzenia artystyczne.  W ramach działań Fundacji zrealizowane zostały między innymi: spektakl muzyczny MONIUSZKOWO, warsztaty wokalne w Województwach Świętokrzyskim, Podlaskim i  Wielkopolskim, a także Akademia Piosenki Irenki Jarockiej zrealizowana w Białołęckim Ośrodku Kultury oraz 2016 r. DANUTA RINN FESTIWAL w Domu Kultury KADR.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego