Janusz & Bogdan - Faceci do wzięcia - Studio Realizacji Myśli Twórczych

Przejdź do treści

Menu główne:

książki i płyty > faceci do wzięcia
Z Wikipedii...
    Bogdan     

Studiował ekonomię, zanim poświęcił się muzyce grał również w szachy w klubie przy Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu (posiada I kategorię szachową, w roku 2002 zdobył w Ciechocinku tytuł wicemistrza województwa kujawsko-pomorskiego w szachach błyskawicznych.

Początkowo współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim podczas warsztatów jazzowych w Chodzieży. Od 1990 studiował grę na fortepianie w Berklee College of Music w Bostonie. W marcu 2001 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii Jazzowy Album Roku za solową płytę fortepianową Don't Ask Why - piano solo. Został również laureatem Grand Prix Jazz "Melomani" za 2002 rok w kategorii artysta roku. Współpracuje regularnie z takimi muzykami jak Janusz Muniak, Adam Kawończyk, Janusz Kozłowski, Marcin Jahr, Krzysztof Mróz, Bronek Harasiuk, Kazimierz Jonkisz i Józef Eliasz.
Jest akompaniatorem wokalistek jazzowych, pedagogiem, wykładowcą. Od kilkunastu lat akompaniuje uczestnikom warsztatów jazzowych w Puławach.
    Janusz     

Edukację muzyczną rozpoczął w 1977 r. w Ognisku Muzycznym przy  Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Nysie (instrument główny - fortepian). W 1981 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chrzanowie rozpoczął naukę gry na trąbce. W 1989 r. po otrzymaniu dyplomu w klasie trąbki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Krakowie rozpoczął naukę gry na organach na wydziale Muzyki Liturgicznej Papieskiej Akademii Teologicznej. W 1990 r. zdał egzamin wstępny na Wydział Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Jednak rok później dostał się na Akademię  Muzyczną w Katowicach, którą ukończył w 1995 r. jako absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W styczniu 2012 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, uzyskując stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka.
W czerwcu 2014 r. na Uniwersytecie Muzycznym im. F.Chopina w Warszawie  zakończył proces habilitacji, uzyskując tytuł doktora habilitowanego  (tytuł pracy: "Polska piosenka  popularna interpretowana w języku  jazzowym. Analiza utworów z płyty Śpiewnik").
Na polskiej scenie jazzowej obecny jest od 1994 roku. W tym roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w  Zamościu. W następnym roku otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień  dla młodego artysty – nagrodę publiczności "Klucz do kariery" na  festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa '95. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych, m.in.: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting "Złota Tarka" w Iławie, Jazz Standard Festival w Siedlcach, Jazz w Muzeum w Ostrowie Wielkopolskim, Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W drugiej połowie lat 90. występował również w popowej grupie Soda.
W  2008 r. Janusz Szrom został wybrany przez Michela Legranda do  zaśpiewania utworu "What are you doing the rest of your life" podczas  jubileuszowego 50. festiwalu Jazz Jamboree.
Jazzowy Wokalista Roku według plebiscytu miesięcznika "Jazz Forum" w latach 2009 - 2014.
Oprócz  wokalistyki, zajmuje się również komponowaniem, aranżowaniem oraz  nauczaniem. Jest pedagogiem w Policealnym Studium Jazzowym przy Szkole  Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w Akademii  Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz wykładowcą  wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w  Poznaniu. Od roku 2009 jest dyrektorem artystycznym Polsko-Ukraińskich  Warsztatów Muzycznych we Lwowie. Od wielu lat wykłada na  Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i Chodzieży. Był  również nauczycielem śpiewu w telewizyjnych programach muzycznych "Jak  oni śpiewają" oraz "Fabryka Gwiazd".
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego