Od zespołu - Chopin les brillantes - Andrzej Jagodziński Trio - Studio Realizacji Myśli Twórczych

Przejdź do treści

Menu główne:

książki i płyty > chopin les brillantes
Utwory Fryderyka Chopina w jazzowych aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego.

Wydanie jubileuszowe.

Andrzej Jagodziński - fortepian
Adam Cegielski - kontrabas
Czesław "Mały" Bartkowski - perkusja
CHOPIN Les brillantes

CHOPIN Les brillantes

Andrzej Jagodziński Trio
ISBN 978-83-930674-0-4
Dołączone 2 płyty stanowią integralną część książki.

Ten produkt jest niedostępny.
42.00 zł Dodaj
    „Jeżeli  Chopin rzeczywiście komponował wyłącznie na prawą rękę, jak narzekał  gderliwie Wagner, to może właśnie Andrzej Jagodziński dopisał brakujący  akompaniament.
To nie są ujazzowione interpretacje kompozycji  Chopina, lecz oryginalne jazzowe kompozycje dla których inspiracją były  najbardziej poruszające utwory wielkiego Polaka”. - Brian Morton, Jazz on CD, Listopad 1994
    Idea  pokuszenia się o jazzową interpretację utworów Wielkiego Romantyka,  towarzyszyła Andrzejowi Jagodzińskiemu od wielu lat, cierpliwie  dojrzewając do realizacji. Wymagało to spotkania się muzyków o podobnej  wrażliwości muzycznej i podobnym podejściu do muzyki.
Chyba nam się to udało – bo oto oddajemy w Państwa ręce kolejną, piątą już, płytę z kolekcji chopinowskiej. Ten projekt dojrzewał w nas, i z nami, przez ostatnich piętnaście lat.
Pierwszy  nasz „Chopin” został wydany w roku 1994 i okazał się bestsellerem  („Płyta Roku ‘94” w plebiscycie czytelników „Jazz Forum”, nagroda  Polskiego Przemysłu Muzycznego - Fryderyk ‘94 oraz laur Melomani ‘94 -  nagroda łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej).
Nasze poszukiwania miały się jednak dopiero zacząć... Chopin po prostu nami zawładnął.
    W 1995 roku wydaliśmy „Andrzej Jagodziński Trio: Chopin-Live At The  National Philharmonic”, a potem przyszły następne projekty: „Chopin Once  More - gość specjalny: Janusz Olejniczak” (1999), która okazała się  Złotą Płytą roku 2000 i miała też swoją francuską edycję pod tytułem  „Chopin-Metamorphosis Andrzej Jagodziński Trio - Janusz Olejniczak”.
W 2009 roku przyszedł wreszcie czas na premierę „Sonaty b-moll”.
Nagrywając  pierwszą płytę, zdawaliśmy sobie sprawę, że stąpamy po cienkim lodzie,  nie potrafiliśmy przewidzieć, czy i na ile słuchacze gotowi są na taki  eksperyment.
Konsekwentnie prezentowaliśmy jednak swój program na  setkach koncertów – najpierw w Europie, a potem, ośmieleni odbiorem na  całym świecie: w Meksyku i na Syberii, w USA, w Argentynie i w Chinach, w  Libanie i w Izraelu... Zagraliśmy Chopina w Sali Wielkiej Konserwatorium w Moskwie... i w parku w Chicago.
    Dzisiaj, po piętnastu latach wspólnej pracy i wobec akceptacji słuchaczy, nie boimy się ryzyka.
Pomysł  się sprawdził, utwory okrzepły, niektóre aranżacje zostały wzbogacone i  wiemy już, że można je grać jak standardy jazzowe, bez zahamowań i bez  obawy, że ktoś nas posądzi o burzenie pomników.
Dlatego  postanowiliśmy zreasumować nasze doświadczenie i nagrać pierwotny  materiał jeszcze raz, układając go w taki sposób, że tworzy dwa  niezależne koncerty. Te dwie płyty wraz z wydaną w 2009 roku Sonatą  b-moll doskonale odzwierciedlają nasze dzisiejsze rozumienie muzyki  Chopina, który nie przestaje nas pobudzać intelektualnie i emocjonalnie –  nie mówimy więc ostatniego słowa!
    Zapraszamy do kolejnego zanurzenia się w mistrzowską harmonię muzyki Chopina.
Jesteśmy szczęśliwi, mogąc złożyć ten album w hołdzie Mistrzowi w 200 rocznicę Jego narodzin.
Andrzej Jagodziński,   
Adam Cegielski,   
Czesław „Mały” Bartkowski   
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego