Muzyka polska - Andrzej Jagodziński Trio - Studio Realizacji Myśli Twórczych

Przejdź do treści

Menu główne:

książki i płyty > muzyka polska
    muzyka     
     polska      

Koncert na trio Andrzeja Jagodzińskiego z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej i solistów; poświęcony polskiej muzyce ludowej w genialnych aranżacjach jazzowych.
MUZYKA POLSKA

MUZYKA POLSKA

Andrzej Jagodziński Trio, G.Auguścik, J.Kotnowska, A.Sikorzak-Olek, AUKSO
ISBN 978-83-930674-2-8
Dołączona płyta stanowi integralną część książki.

Ten produkt jest niedostępny.
45.00 zł Dodaj
Ta płyta powstała w efekcie wielorakiej syntezy: improwizacji jazzowej (na temat) z muzyką komponowaną, tria jazzowego z zespołem orkiestrowym, swingującego śpiewu z grą instrumentów, „symfoniczności” z „koncertowaniem”, tradycyjnych rytmów polskich (kujawiak, mazurek, oberek, zbójnicki) z rytmami jazzowymi. Synteza to oryginalna, atrakcyjna, ekscytująca; kreowana przez naszych czołowych artystów! Puls, ruch, rytm jazzu jest jej motorem, jazzowa wariacyjność – jej sednem. Wszechobecny puls jazzu ożywia sferę polskich rytmów tradycyjnych. „Ujazzowiony” w ten sposób folklor – w swoich melodiach traktowanych jak jazzowe standardy – lśni nowym blaskiem.
Mnie tu szczególnie frapuje bogactwo języka brzmieniowego, harmonicznego – z szeroką paletą środków: od tonalności tradycyjnej po atonalność i dodekafonię – oraz, idąca z tym w parze, kunsztowność struktur, bogactwo faktur: polifonia, polifonizacja, kontrapunktyka, ruchliwa wielobarwność przestrzeni dźwiękowej, doskonale zorganizowanej, trzymanej w ryzach dyscypliny formy: każdy utwór, natchniony duchem improwizacji, stanowi sam w sobie odrębną kompozycję. Ta płyta daje również do myślenia, skłania do refleksji na temat pierwiastka czy stylu polskiego w jazzie współczesnym. A patronuje jej z odległości dwu wieków… Fryderyk Chopin swoją Fantazją na tematy polskie…
Bohdan Pociej                  
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego